CASPIOIL news

Başlangıç » caspioil news » Ortadoğu’nun 50 Güçlü Petrol Oyuncusu

Ortadoğu’nun 50 Güçlü Petrol Oyuncusu

Petrol ve petrokimya ticaretinde küresel oyuncu olan Bayegan A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi Rüya Bayegan, 2010 yılında 50′nci sıradan girdiği “Ortadoğu’nun 50 Güçlü Petrol Oyuncusu”listesinde yükselişini sürdürüyor. 2011′deki performansıyla 36′ncı sıraya yükselen Rüya Bayegan, 2012′de 19′uncu sırada yer almayı başardı. Petrol ve mamulleri sektörünün ünlü dergilerden olan ve Dubai’de yayınlanan Petrochemicals’ın değerlendirilmesinde Bayegan, Türkiye’den tek isim oldu.

BAZEN ALICI, BAZEN SATICI

Dışarıya satacak petrolü olmayan ülkemizden diğer ülkelere petrol ve petrokimya ürünleri satıyor. Yaptığı iş alıcıyla satıcıyı buluşturmak; dünyadaki petrol ve petrokimya ürünlerinin fiyatlarını, arz ve talep eğilimlerini takip etmek. Bayegan, bazen işlere aracılık yapıyor; bazen de kendi adına alıp, satıyor.

23 ÜLKEDE OFİSİ VAR

Bayegan Grup’un dünyanın 23 önemli finans merkezinde iletişim ofisi var. Bu ofislerde birer, ikişer kişi çalışıyor. Yurtdışı ofislerin amacı, müşterilerle ilişkiyi sürdürmek ve fiyat oynamalarından haberdar olmak. Grup’un yurtdışındaki ofisleri dahil yaklaşık toplam 150 çalışanı bulunuyor. Bayegan Grup’un yıllık cirosu bir çok ürünün fiyatına ve miktarına göre değişmekle birlikte, birkaç milyar doları buluyor. Bayegan, petrol ve petrokimya ürünlerinin üretildiği ülkelerde ve genellikle de Ortadoğu da çalışıyor. Petrol ve petrokimya üyelerine ilaveten kıymetli metal ve diğer hammaddelerin ticaretini de yapıyor; Türkiye’deki petrokimya ürünlerinin %10′unu pazarlıyor.

Birçok önemli petrol otoritesini, milyarderleri, şeyh, prens ve CEO’yu geride bırakıp, 19′uncu olarak listeye girmeyi başaran Rüya Bayegan, yıl boyunca, iş bağlantılarının yanı sıra katıldığı seminer, forum ile fuarlardaki söylemleri ve aldığı ödüllerle sektörde söz sahibi olmayı sürdürdü. Petrochemicals Dergisi, Rüya Bayegan ile ilgili şu yorumu yaptı: ”Rüya Bayegan, işinde son derece hırslı bir kadın. 19′uncu sıraya yükselme başarısı, sadece iş hacmini genişletme isteğinden değil, petrokimya ihracatlarında Türkiye’yi yeni hedef yapmak için de çok emek sarf etmesiyle geldi.”

LAFTA BIRAKMAZ

Rüya Bayegan’ın ‘Çin, kendi petrokimya endüstrisini geliştirirken ve ilerde kendi kendine yetebilecek durumdayken, Türk petrokimya ithalatçıları da aynı oranda büyümeli. Bu nedenle ben GCC üreticilerini ülkemize gelmeleri ve yatırım yapmaları konusunda cesaretlendirdim, sonuçta pazar burada”sözlerini hatırlatan dergi, Bayegan’ı sözlerini lafta bırakmayan biri olarak tanımladı.

SIRALAMANIN ZİRVESİNDE ARAMCO VAR

PETROC-HEMICALS Dergisi’nin, “Bu profilde yer alan karar vericiler, bölgede petrokimya imparatorlukları kurarak ve Ortadoğu’nun hızla global petrol merkez üssüne dönüşmesine yardımcı olarak mükemmel bir iş çıkarıyorlar”diyerek tanıttığı listenin ilk sırasında Suudi Aramco’nun Başkanı ve CEO’su Khalid Al Falih yer alıyor. İkinci sırada ise Sabic’in CEO’su Mohamed H.Al-Mady bulunuyor. Üçüncü sıranın sahibi ise Sadara Chemical Company’nin CEO’su Ziad Al-Labban oldu. Listede Ahmed Al-Ohali ve Mutlaq Al Morished gibi petrodolar milyarderleri yer alıyor.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: